Dzień za dniem

3 kwietnia 2013

Dzień za dniem Czas mija – nie mamy co do tego absolutnie żadnych wątpliwości. Mija sobie dzień za dniem. Dni są różne. Większość z nich jest podobna do siebie – skoro świt z trudem zwlekamy się z łóżka, mając nieodpartą ochotę zlinczować budzik, idziemy do pracy, gdzie spędzamy znakomitą większość naszego dnia, po czym wracamy, robimy w domu to, co zrobić musimy, kładziemy się spać i następnego dnia rano znowu wszystko na tę samą modłę. I tak przez pięć dni w tygodniu, aby do piątku, bo w piątek po pracy jest już weekend. Weekendowe dni – sobota i niedziela – mają jednak niestety tę przykrą przypadłość, że zlatują zdecydowanie zbyt szybko. Po weekendzie znowu wpadamy w monotonny, powolny i straszliwie rozwlekły rytm roboczego tygodnia, i tak znowu upływa nam pięć dni, dzień za dniem, pomału i bardzo pracowicie. Dni sobie mijają, jedne przynoszą nam wiele drobnych radości, o innych zaś mówimy, że są takie, iż najlepiej będzie bardzo szybko o nich zapomnieć – im prędzej, tym lepiej. Tak upływa dzień za dniem.

Dniówka

3 lutego 2013

Dniówka Gdyby każdy z nas swoją miesięczną pensję podzielił przez liczbę dni roboczych w danym miesiącu, to będzie miał w grubsza rzecz biorąc orientację, ile zarabia w ciągu jednego takiego dnia. Taki dzienny zarobek nazywamy popularnie dniówką. Każdą dniówkę możemy podzielić przez liczbę przepracowanych w ciągu dnia godzin i wówczas uzyskamy kwotę, na jaką pracodawca wycenił godzinę naszej pracy. Dniówki są oczywiście różnej wielkości – wszystko zależy od tego, ile kto zarabia. Spora grupa ludzi pracuje na tak zwany akord – czyli pensję ma się wypłacaną na podstawie tego, ile się godzin przepracowało. Stawka godzinowa jest wcześniej określona umową. Oczywiście, każdy z nas życzyłby sobie wyciągać jak najwyższe dniówki – pieniądze może i szczęścia nie dają, ale bez wątpienia temu szczęściu pomagają i życie ułatwiają. Czasem z zazdrością mówimy o kimś, że ten to wyrabia zajebiste dniówki, może popracować tydzień w miesiącu, a potem leżeć do góry brzuchem i leniuchować. Tak dobrze raczej nie ma.

Dzień Wszystkich Świętych

31 stycznia 2013

Dzień Wszystkich Świętych Jesienna pora to pora bardzo szczególna. Sprzyja zadumie i myśleniu o tym, co w życiu jest naprawdę ważne i istotne. Takim dniem jest bez wątpienia obchodzony w naszym kraju Dzień Wszystkich Świętych – przypada on na pierwszego listopada. Tego dnia odwiedzamy groby naszych najbliższych, kładziemy na płytach ich pomników wiązanki kwiatów, zapalamy znicze. Oczywiście, jest to dzień wolny od pracy. Czasami pokonujemy mnóstwo kilometrów, aby wybrać się na oddalony od naszego miejsca zamieszkania cmentarz. Dzień Wszystkich Świętych jest po to, aby właśnie tego dnia szczególnie pamiętać o tych, których nie ma już wśród nas – rzecz jasna pamiętać należy o nich zawsze, aczkolwiek pierwszy listopada to taki szczególny dzień, kiedy zmarłym poświęcamy wyjątkowo dużo uwagi, kiedy modlimy się przy ich grobach i wspominamy spędzone z nimi chwili. To dzień przypominający nam w bardzo smutny sposób o tym, że wszystko ma swój koniec i jest to nieuchronna prawidłowość natury, każdego z nas kiedyś czeka finisz.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

31 stycznia 2013

Dzień Babci i Dzień Dziadka Pod koniec stycznia – dzień po dniu – obchodzone są dwa bardzo miłe i przyjemne święta. Na dwudziestego pierwszego stycznia przypada w naszym kraju Dzień Babci, zaś na dwudziestego drugiego – Dzień Dziadka. W kwiaciarniach pełno jest wówczas wnucząt, które ukochanej babci i ukochanemu dziadkowi pragną kupić jakiś ładny kwiatek. Niestety, nie każdy z nas pochwalić się może tym, że ma jeszcze dziadków. Babcia czy dziadek zawsze kojarzy nam się z taką osoba, która miała dla nas nieustannie mnóstwo ciepła, cierpliwości, życzliwości, rozpieszczała na do granic przyzwoitości i pozwalała na dużo więcej aniżeli rodzice. Dla babci i dziadka zawsze byliśmy – bądź wciąż jeszcze jesteśmy – najwspanialszymi istotami pod słońcem, kochanymi wnuczkami, ich słoneczkami w pochmurne dni. Babcia i dziadek zawsze mają dla nas miłe słowo, czasami traktują nas jak malutkie dzieci, co nam akurat nie przeszkadza, albowiem tym ludziom jesteśmy w stanie wybaczyć dosłownie wszystko. W styczniu spieszymy im z życzeniami.