Dzień Wszystkich Świętych

31 stycznia 2013

Dzień Wszystkich Świętych Jesienna pora to pora bardzo szczególna. Sprzyja zadumie i myśleniu o tym, co w życiu jest naprawdę ważne i istotne. Takim dniem jest bez wątpienia obchodzony w naszym kraju Dzień Wszystkich Świętych – przypada on na pierwszego listopada. Tego dnia odwiedzamy groby naszych najbliższych, kładziemy na płytach ich pomników wiązanki kwiatów, zapalamy znicze. Oczywiście, jest to dzień wolny od pracy. Czasami pokonujemy mnóstwo kilometrów, aby wybrać się na oddalony od naszego miejsca zamieszkania cmentarz. Dzień Wszystkich Świętych jest po to, aby właśnie tego dnia szczególnie pamiętać o tych, których nie ma już wśród nas – rzecz jasna pamiętać należy o nich zawsze, aczkolwiek pierwszy listopada to taki szczególny dzień, kiedy zmarłym poświęcamy wyjątkowo dużo uwagi, kiedy modlimy się przy ich grobach i wspominamy spędzone z nimi chwili. To dzień przypominający nam w bardzo smutny sposób o tym, że wszystko ma swój koniec i jest to nieuchronna prawidłowość natury, każdego z nas kiedyś czeka finisz.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

31 stycznia 2013

Dzień Babci i Dzień Dziadka Pod koniec stycznia – dzień po dniu – obchodzone są dwa bardzo miłe i przyjemne święta. Na dwudziestego pierwszego stycznia przypada w naszym kraju Dzień Babci, zaś na dwudziestego drugiego – Dzień Dziadka. W kwiaciarniach pełno jest wówczas wnucząt, które ukochanej babci i ukochanemu dziadkowi pragną kupić jakiś ładny kwiatek. Niestety, nie każdy z nas pochwalić się może tym, że ma jeszcze dziadków. Babcia czy dziadek zawsze kojarzy nam się z taką osoba, która miała dla nas nieustannie mnóstwo ciepła, cierpliwości, życzliwości, rozpieszczała na do granic przyzwoitości i pozwalała na dużo więcej aniżeli rodzice. Dla babci i dziadka zawsze byliśmy – bądź wciąż jeszcze jesteśmy – najwspanialszymi istotami pod słońcem, kochanymi wnuczkami, ich słoneczkami w pochmurne dni. Babcia i dziadek zawsze mają dla nas miłe słowo, czasami traktują nas jak malutkie dzieci, co nam akurat nie przeszkadza, albowiem tym ludziom jesteśmy w stanie wybaczyć dosłownie wszystko. W styczniu spieszymy im z życzeniami.

Ktoś nieoceniony

28 stycznia 2013

Ktoś nieoceniony Podobno nie istnieją na świecie ludzie niezastąpieni – ja osobiście bym jednak z tym nieco ryzykownym stwierdzeniem polemizowała. Na pewno zaś – i co do tego nie ma absolutnie najmniejszych nawet wątpliwości – są ludzie nieocenieni. Ktoś nieoceniony to ktoś, na kim na przykład można zawsze polegać – wiadomo o nim, że nie wystawi nas do wiatru i że możemy na niego liczyć, a jego pomoc dla nas jest kompletnie nieoceniona. Są również ludzie będący nieocenionymi fachowcami. Specjalizują się w jakiejś konkretnej dziedzinie i mają w jej zakresie imponującą wiedzę, ich rady, ekspertyzy i wnioski są po prostu nieocenione. Firmy za pomoc takich ludzi i za ich usługi są w stanie zapłacić naprawdę krocie. Człowiek nieoceniony to człowiek bardzo potrzebny, a do tego bardzo mądry i inteligentny. Powinno być dla nas zaszczytem, jeśli taką osobę spotykamy na swojej życiowej drodze i możemy skorzystać z jej pomocy w jakimś zakresie. Sami często staramy się być ludźmi nieocenionymi. Różnie to nam wychodzi.

Ważne dni

25 stycznia 2013

Ważne dni Każdy z nas ma w swoim kalendarzu takie dni, o których zawsze pamięta – a przynajmniej pamiętać powinien. Są to różne ważne daty – oczywiście, o ważnych datach dotyczących bezpośrednio nas samych pamiętamy zawsze i wszędzie, każdy przecież wie, kiedy obchodzi imieniny czy też urodziny. Istotne dni to takie, kiedy do kogoś z rodziny czy ze znajomych wystosujemy życzenia – czy to imieninowe, czy urodzinowe. Pamiętamy z reguły o takich dniach, kiedy nasi rodzice obchodzą którąś z rzędu rocznicę ślubu. Niezwykle istotnymi datami są bez wątpienia dni urodzin naszych dzieci, o takowych raczej nie zdarza nam się zapomnieć. Na ogół mamy zakodowane w pamięci, kiedy, komu i na jaką okoliczność wręczać kwiatki i upominki. Dla wielu rodziców bardzo ważne dni to takie, kiedy ich dziecko powiedziało pierwsze w życiu słowo, kiedy zrobiło swój pierwszy krok, kiedy wyrósł mu pierwszy ząb i kiedy po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły lub przedszkola. Różne dni są dla nas zatem niezwykle ważne i istotne.