Chytry jak lis

28 grudnia 2012

Chytry jak lis Niewielkich rozmiarów, rudy drapieżnik jaki jest lis uchodzi za zwierzę bardzo przebiegłe i sprytne, a oprócz tego – chytre. Chytre w tym sensie, że potrafi być bardziej przebiegły aniżeli nawet człowiek, skubaniec zawsze znajdzie sposób, aby zwędzić kurę z kurnika. Ludzie jednak, mówiąc, iż ktoś jest chytry niczym lis, mają na myśli z goła co innego aniżeli spryt. Nazwanie kogoś lisem chytrusem nie należy do kategorii komplementów. To raczej obelga, ponieważ słowa te oznaczają, że jakaś osoba jest tak na coś nachapana, że chce mieć to tylko i wyłącznie dla siebie. nie potrafi podzielić się czymkolwiek z innymi ludźmi, a jeśli już musi coś komuś dać, to żal jej ściska cztery litery. Człowiek chytry jak lis to skrajny przypadek wybitnego egoisty, który jest w stanie myśleć tylko o sobie, dla siebie chce zagarnąć możliwie jak najwięcej różnych dóbr, najczęściej materialnych. Ma tendencję do gromadzenia wszystkiego, nawet jeśli nie robi z tego większego użytku. Chytry znaczy tu też zachłanny.

Letnie dni

28 grudnia 2012

Letnie dni Letnie dni są tymi dniami, na które w zasadzie czekamy z niecierpliwością przez cały rok. Przyszło nam żyć w takim, a nie innym klimacie, gdzie aura jest dość kapryśna, a przez większość miesięcy nie jest niestety najcieplej. Zazdrościmy trochę mieszkańcom krajów śródziemnomorskich, gdyż u nich lato gości zdecydowanie częściej aniżeli u nas. Letnie dni to dni słoneczne, ciepłe i przyjemne – no chyba, że panuje wówczas trudny do zniesienia upał, ale i z tym możemy sobie spokojnie poradzić na całe mnóstwo sposobów. Letnie dni kojarzą nam się z urlopami i wakacjami, a zatem rzeczami bardzo przyjemnymi, których bez wątpienia pragnęlibyśmy doświadczać nieco częściej. Letnie dni przywodzą na myśl z reguły niezwykle sympatyczne wspomnienia, kojarzą nam się z naszymi wakacyjnymi podróżami, które możemy później wspominać patrząc na fotografie. Letnie dni są czymś, co w przekonaniu zdecydowanej większości z nas mogłoby trwać po prostu wiecznie i nigdy się nie kończyć, bo trwa zdecydowanie za krótko.

Radosny jak skowronek

24 grudnia 2012

Radosny jak skowronek Zdarzają się w naszym życiu od czasu do czasu takie chwile, które dostarczają nam wielu powodów do bycia zadowolonym. Są to chwile miłe i przyjemne, wprawiające nas w znakomity nastrój. Chodzimy wówczas ogólnie ze wszystkiego zadowoleni, uśmiechamy się, a inni – patrząc na nas – mówią, że jesteśmy radośni niczym skowronek. Skowronek to nieduży ptak, który charakteryzuje się tym, że potrafi przepięknie śpiewać. Śpiew ten jest bardzo wesoły, stąd też zapewne takie właśnie porównanie. Niektórzy mówią o kimś, że jest radosny jak skowronek, gdy chodzi i cieszy się zupełnie bez powodu, bo akurat ma takie, a nie inne podejście do życia. Człowiek radujący się niczym skowronek to ogólnie rzecz biorąc człowiek optymistycznie nastrojony do wszystkiego wokół, to ktoś pogodny i przyjaźnie podchodzący do innych ludzi. Taka osoba w każdej jednej sytuacji potrafi znaleźć pozytywne strony, umie cieszyć się z rzeczy drobnych, z pozoru błahych, poza tym potrafi zdystansować się do siebie i z siebie się śmiać.